Kód pojišťovny

Ve Stanu proti melanomu v Novém Jičíně si nechalo vyšetřit kůži sedm set lidí. Podezřelých znamének bylo 57

Celkem 695 lidí si nechalo ve dnech 2. a 3. května ve stanu na Masarykově náměstí v Novém Jičíně zdarma vyšetřit podezřelé změny na kůži a mateřská znaménka. Využili akce Spolu proti melanomu, kterou pro ně v osmi městech postupně organizuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Čtyři lékařky, jež pacienty po oba dny vyšetřovaly, zachytily 57 podezřelých znamének.

„Lidé v Novém Jičíně byli rádi, že nemusejí jezdit za bezplatným vyšetřením do velkých měst, kde se obdobné kampaně proti melanomu konají. Ocenili přitom možnost nechat se vyšetřit přímo na náměstí ve stanu s potřebným zázemím, soukromím a čtyřmi oddělenými ordinacemi,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Zatímco první den si možnost bezplatné prohlídky kůže nenechalo ujít 289 lidí, druhý den byl zájem ještě vyšší – vyšetřit se nechalo 406 lidí. Zájemci o vyšetření byli rovněž seznámeni s důsledky negativního vlivu opalování na lidskou kůži a poučeni o způsobech ochrany.

„Často se jednalo o dysplastické névy a nemelanocytární nádory kůže, převážně basaliomy. Pacienty jsme odesílali k jejich dermatologovi, případně do spádové nemocnice k chirurgické excizi s histologickou verifikací a dalšímu postupu,“ uvedla k odhaleným případům onemocnění kůže MUDr. Sylva Zajícová ze soukromé kožní ordinace v Ostravě, která byla jednou ze čtyř lékařek vyšetřujících lidem v Novém Jičíně kůži.

Cílem nevýdělečné, veřejně prospěšné akce Spolu proti melanomu je upozornit na nebezpečí zvyšujícího se výskytu melanomu a na nutnost prevence.Zhoubný melanom je nádor kůže, který patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Je zákeřný tím, že začíná relativně brzy metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla, proto je nesmírně důležité odhalit nemoc včas. Ročně onemocní melanomem jen v Česku na 1500 lidí a 300 jich umírá.

Po Novém Jičíně navštíví ČPZP se svým Stanem proti melanomu ještě dalších sedm měst. Příští možnost bezplatné prohlídky kůže dostanou lidé v Kolíně, a to 10. května na Karlově náměstí v době od 9 do 17 hodin. Kampaň vyvrcholí ve dnech 30. až 31. května v Ostravě. Další informace o akci najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.

 

Kampaň Spolu proti melanomu

Město

Místo konání

Termín

Nový Jičín

Masarykovo náměstí

2. - 3. května 2016

Kolín

Karlovo náměstí

10. května 2016

Olomouc

Horní náměstí

11. – 12. května 2016

Zlín

Náměstí Míru

16. – 17. května 2016

Jihlava

Masarykovo náměstí

18. – 19. května 2016

Liberec

Náměstí Dr. E. Beneše

24. – 25. května 2016

Hradec Králové

Masarykovo náměstí

26. – 27. května 2016

Ostrava – Poruba

Hlavní třída

30. – 31. května 2016

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.