Kód pojišťovny

Osteoporóza nás strašit nemusí

Onemocnění osteoporózou máme spojené především se staršími lidmi. Ač postihuje především lidi starší 70 let, neměli bychom před ním zavírat oči mnohem, mnohem dříve.

Osteoporóza patří k onemocněním, pro která platí, že prevence je nejlepší léčbou. Takže pokud s prevencí začneme včas, zvyšujeme svou šanci na klidné, aktivní stáří, bez obav z nepříjemných zlomenin. Právě zlomeniny patří k nejtypičtějším důsledkům osteoporózy. “Jsou to hlavně zlomeniny krčku kosti stehenní, ale mohou to být zlomeniny obratlů i horních končetin,“ přibližuje nejčastější důsledky onemocnění tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.

Onemocnění se nevyhýbá ani mužům

Osteoporóza postihuje především lidi starší 70 let, ale rozvíjet se začíná mnohem dříve. U žen především po menopauze, kdy ženy přestávají být chráněny ženskými pohlavními hormony. Ty rozvoj osteoporózy brzdí. Nevyhýbá se ale ani mužům, u kterých se může v plné síle objevit díky absenci ženských pohlavních hormonů i dříve.

Pojištěnců s osteoporózou u ČPZP pozvolna přibývá

Zatímco v roce 2013 mělo osteoporózu 25 849 pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny, o dva roky později jich bylo už 30 241. A s rostoucími počty pacientů s diagnostikovanou osteoporózou stoupají samozřejmě i náklady na léčbu, které v loňském roce poprvé v ČPZP přesáhly stomilionovou hranici a činily bezmála 105 milionů korun. A to nejsou čísla konečná. „Léčba osteoporózy je vícevrstevná a léky, které se při ní používají, mohou být použity i u pacientů s jinými diagnózami,“ vysvětluje Elenka Mazurová proč je vyčíslení nákladů na léčbu obtížné a dodává, že i zde platí, že prevence je nejšetrnější a nejúčinnější léčba.

Nejlepší prevencí je pohyb

Součástí léčby i preventivních doporučení je především pohybová aktivita. Při cvičení jsou stimulovány kostní buňky k tvorbě nové kostní hmoty. Ta se tvoří do věku zhruba 25 let. Cvičením je třeba především zabránit úbytku svalové hmoty, k čemuž přispívá zejména pravidelné silové cvičení. Ke vhodným pohybovým aktivitám patří i opomíjená chůze nebo balanční cvičení, která pomáhají zpevnit hluboký stabilizační systém páteře a působí díky lepší rovnováze i jako prevence pádů, jejichž následkem k „osteoporotickým“ zlomeninám nejčastěji dochází. Na závěr neopomeňme kromě pohybových aktivit zmínit ještě nezastupitelnou roli dostatečného příjmu vitaminu D a vápníku, ve kterých mají Češi velké rezervy.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.