Kód pojišťovny

ČPZP: Obezita nejvíce doléhá na děti mezi 9 až 15 lety

Ostrava, 2. března 2021 –  Nedostatek pohybových aktivit a přejídání způsobuje nejen vážné poškození zdraví obyvatelstva, ale má vliv i na rostoucí náklady na léčbu obézních pacientů. Zatímco před pěti lety za jejich léčení uhradila jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) přibližně 42 milionů Kč, za rok 2020 to již bylo více než 51 milionů Kč. Varovným signálem je zejména narůstající počet otylých dětí.

„Z celkového počtu 7 611 pojištěnců, kterým jsme loni hradili léčbu obezity, bylo více než 37 procent dětí  a mladistvých do 18 let. Ovšem během jediného roku nám při stejném počtu obézních pojištěnců přibylo 640 obézních dětí. V roce 2019 jsme totiž dětských pacientů s obezitou evidovali 2 597 proti 3 237 o rok později. Největší počty dětí léčících se s obezitou jsou výrazně mezi věkem 9 a 15 let,“ uvádí tisková mluvčí České průmyslové pojišťovny Elenka Mazurová.

Podle dětských lékařů přibraly děti za poslední rok dva až 15 kilogramů. Epidemii dětské obezity nahrává online školní výuka, chybějící pohybové kroužky a hodiny tělesné výchovy. Za nezdravé a rychlé přibírání hmotnosti u dětí může nejen absence pohybu. Když školák tráví veškerý čas doma, má také prakticky neomezený přístup k nezdravému jídlu. Po čokoládě a dalších pamlscích tak sahá, kdykoli má chuť. K prevenci obezity přitom stačí třeba jen obyčejná chůze.

Počty pojištěnců ČPZP s diagnózou obezity a náklady na jejich léčbu

Rok

Počet pojištěnců

Náklady

Počet pojištěnců do 18 let

Náklady do 18 let

2016

6 940

42 077 014

2 538

16 074 708

2019

7 619

45 811 233

2 597

17 661 248

2020

7 611

51 023 778

3 237

19 128 045

Stoupající náklady na léčbu obezity souvisejí nejen s přírůstkem obézních lidí,  změnou postoje společnosti k obezitě a nadváze, ale hlavně s novými možnostmi léčby. Používají se nové léčebné metody, dražší operace. „Je nutno zdůraznit, že takto je zachycena jen část nákladů na zdravotní péči, která je poskytovaná v důsledku obezity,“ upozorňuje tisková mluvčí ČPZP.

Úhrady zaplacené pojišťovnami za obezitu nelze jednoznačně vyčíslit také proto, že otylost se významně podílí na vzniku diabetu a onemocnění srdce, má dále podíl na hypertenzi, cévních onemocněních mozku i maligních onemocněních. Tato onemocnění pak poskytovatelé zdravotních služeb vykazují jako hlavní diagnózu, ačkoli původní a hlavní příčinou poškození zdraví pacienta a vzniku jiného závažného onemocnění byla právě obezita.

ČPZP přispívá i na prevenci obezity dětí

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí svým pojištěncům řadu preventivních programů, zaměřených na podporu sportovních aktivit dětí i dospělých. „Pandemie koronaviru sice omezila možnosti čerpat celou nabídku preventivních programů, ale i v tomto období mohou rodiny pojištěné u ČPZP využít například příspěvek na nákup ochranné přilby pro děti ve výši 500 Kč,“ doplňuje mluvčí s tím, že ČPZP přispívá i na prevenci obezity dětí. „Zájem o tento program je zatím malý. My ve zdravotní pojišťovně doufáme, že rodiče budou problematické přibírání svých dětí řešit a příspěvek na prevenci obezity začnou čerpat v daleko větší míře, než dosud,“ dodává Mazurová.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.