Ostrava, 27. října 2020 – Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je onemocnění, které vzniká buď uzavřením tepny krevní sraženinou, nebo krvácením z tepny do mozku. Mrtvice je velmi častou příčinou smrti. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky připravila jen v roce 2017 v ČR o život na 6000 lidí. Při včasné diagnóze a správné léčbě ale onemocnění nemusí končit fatálně.
Na rizika a na možnosti prevence a léčby tohoto onemocnění se snaží poukázat Světový den mrtvice 29. října. K nejčastějším příčinám vzniku cévní mozkové příhody patří ateroskleróza, což je chronický zánět cévní stěny, který nejčastěji vzniká následkem chronického překyselení organismu, tedy špatným životním stylem. Riziko mozkové mrtvice zvyšují diabetes, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, vysoká hladina tuků v krvi, ale i nedostatek pohybu, nadměrné pití alkoholu a některé dlouhodobě užívané léky. Vysokým rizikovým faktorem pro cévní mozkovou příhodu je kouření.
Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), na léčbu svých pojištěnců po mrtvici vynakládá každoročně nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění.
„V souvislosti s diagnózou cévní mozkové příhody a s ní spojenými následky jsme za rok 2019 uhradili poskytovatelům zdravotních služeb téměř 591 milionů korun. Z toho více než 191 milionů korun stála léčba následků. S mrtvicí a následky s ní spojenými se loni léčilo 15 607 našich pojištěnců,“ uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Za uplynulých pět let, tedy za roky 2015 až 2019, si léčba mozkové mrtvice a jejích následků vyžádala v ČPZP přes dvě a půl miliardy korun. Tyto náklady stále rostou. Zatímco v roce 2015 byly zhruba 455 milionů, předloni už téměř 531 milionů a loni už zmíněných 591 milionů korun.
Prevence znamená skoncovat s nezdravými životními návyky
Máte-li nadváhu, kouříte, skoro se nehýbete a špatně se stravujete, patříte mezi rizikové skupiny obyvatel bez ohledu na svůj věk. Toto onemocnění, které bylo před nedávnem výsadou šedesátiletých a starších, dnes postihuje i mnohem mladší lidi. Pokud se cévní mozková příhoda stane, je možné stav pacienta vhodnou stravou a včasnou cílenou léčbou výrazně zlepšit.
Nejlepší prevencí mozkové mrtvice a dalších nemocí je proto změna životního stylu. Pokud chcete onemocnění předejít, skoncujte s kouřením, omezte solení a množství cukru a tuku v jídle. Pomůže pravidelná konzumace ovoce a zeleniny a alespoň půlhodinová fyzická aktivita denně. Dobré je omezit pití alkoholu a držet si optimální váhu.
ČPZP poskytuje širokou škálu preventivních programů pro upevnění zdraví svých pojištěnců. „Předejít cévní mozkové příhodě můžete například s pomocí programu Pravidelný pohyb, kde na pravidelnou pohybovou aktivitu včetně plavání přispíváme dospělým pojištěncům částkou 700 korun. Kuřáci mohou využít příspěvek 2000 korun na odvykání kouření,“ dodává mluvčí Elenka Mazurová.