Na léčbu rakoviny plic dala ČPZP za pět let miliardu. Odvykání kouření je s příspěvkem 2 000 korun
Ostrava, 30. července 2024 - Rakovina plic se řadí k nejzhoubnějším onkologickým onemocněním. V České republice je každý rok zjištěno přibližně 6 600 případů tohoto zhoubného onemocnění a téměř 5 200 pacientů na něj každoročně zemře. Přitom nemoc se dá při včasném odhalení vyléčit, případně jí lidé mohou předejít. Například kuřáci mohou od České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) čerpat příspěvek na odvykání kouření, připomíná ČPZP u příležitosti Světového dne rakoviny plic 1. srpna. Za posledních pět let pojišťovna uhradila za péči o své klienty s tímto onemocněním miliardu korun.
Péče o nemocné je stále nákladnější, a to zejména díky novým léčebným metodám, které dávají větší šancí na přežití, ale jsou výrazně dražší než klasické způsoby léčby.
„Moderní léčba klientů ČPZP s diagnózou nádorového plicního onemocnění probíhá v centrech vysoce specializované péče. Nákladné léčivé přípravky na tuto léčbu si jen letos vyžádaly 68 milionů korun. Avšak ještě na celý rok 2020 na ně stačila částka o pětinu nižší, tedy 56 milionů korun,“ uvádí k nárůstu nákladů mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. V roce 2023 bylo takto léčeno přes tři sta klientů třetí největší zdravotní pojišťovny, přičemž náklady na léčivé přípravky pro tyto pacienty převýšily 160 milionů korun.
Celkové loňské náklady ČPZP (včetně centrových léčivých přípravků) na péči o nemocné s touto diagnózou se přiblížily částce 300 milionů korun, když o rok dříve byly 253 milionů.
Celkové náklady na léčbu pacientů registrovaných u ČPZP
Na včasný záchyt karcinomu plic se už třetím rokem zaměřuje celonárodní projekt screeningu rakoviny plic. Jeho cílem je zachytit včasná vyléčitelná stádia onemocnění a zároveň zvýšit povědomí o rakovině plic v souvislosti s kouřením. Tento program Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZ ČR) běží od ledna 2022. Hradí jej všechny zdravotní pojišťovny. Do projektu jsou zapojeni praktičtí lékaři, kteří ve svých ordinacích cíleně oslovují silné kuřáky a kuřačky ve věku 55 až 74 let a posílají je k plicním lékařům a na vyšetření CT. Screening rakoviny plic by se podle MZ ČR měl týkat zhruba půl milionu lidí. V případě České průmyslové zdravotní pojišťovny jej zatím absolvovalo přes 4000 pojištěnců.
Počáteční stadium rakoviny plic může být bezpříznakové, nebo se choroba může projevit například zvýšenou teplotou, trvalou únavou, nechutenstvím a hubnutím. Pokud nemocný navštíví lékaře až tehdy, kdy vykašlává krvavé hleny, má bolest na hrudi, trápí ho dlouhotrvající kašel, může být léčba komplikovaná a šance na vyléčení jsou menší.
Je proto nesmírně důležité chovat se ke svému tělu odpovědně. Chodit na preventivní prohlídky a nezačínat s kouřením, nebo alespoň přestat kouřit. ČPZP i tady podává pomocnou ruku a svým klientům, kteří se pod dohledem odborníků snaží tohoto zlozvyku zbavit, nabízí příspěvek 2 000 korun. Ročně se o něj přihlásí bohužel jen desítky pojištěnců. Konkrétně za rok 2023 jich bylo 65.
Vývoj nákladů ČPZP na nákladné léčivé přípravky karcinomu plic v období let 2017 až
1. pololetí 2024
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.
V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím
Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí
tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz
aktuální informace na www.cpzp.cz