Kód pojišťovny

Počet podnikatelů, kteří komunikují s ČPZP elektronicky, roste. Až o 44 procent ročně

05.04.2022

Ostrava, 5. dubna 2022 – Osob samostatně výdělečně činných, šetřících svůj drahocenný čas tím, že komunikují se zdravotní pojišťovnou elektronicky, přibývá.  Počet OSVČ, kteří jsou registrováni u České průmyslové zdravotní pojišťovny a posílají svá data přes elektronickou přepážku, se zatím nejvíce zvýšil v roce 2020. Meziroční nárůst činil 44 procent. Vyplývá to ze statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

„V roce 2021 komunikovalo s ČPZP prostřednictvím elektronické přepážky celkem 7 490 osob samostatně výdělečně činných, zatímco před pěti lety jich bylo jen 2 729. Meziroční přírůstky OSVČ, kteří v uvedeném období začali využívat elektronickou komunikaci, činily 19 až 44 procent. Nejvyšší nárůst způsobilo omezení osobních kontaktů během epidemie onemocnění COVID-19,“ uvádí tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Elektronická komunikace s ČPZP, kterou zatím využívá sedm procent OSVČ, je přitom jednoduchá a bezpečná. Pokud se OSVČ zaregistruje na adrese portal.cpzp.cz, může podat Přehled OSVČ elektronicky, nemusí tedy na poštu ani na pobočku. Dále může tuto formu komunikace využít pro přehled záloh OSVČ a pro vyúčtování pojistného i případného penále.

Vývoj počtu OSVČ, kteří komunikují s ČPZP elektronicky:

Rok

#

Nárůst proti roku 2017 (v procentech)

Meziroční nárůst (v procentech)

2017

2 729

100

x

2018

3 253

119

119

2019

4 048

148

124

2020

5 844

214

144

2021

7 490

274

128

Vyplnění Přehledu OSVČ v elektronické přepážce (E-přepážce) je maximálně zjednodušeno.  E-přepážka umí sama vyplnit údaje o pojištěnci, které zná a samozřejmě dopočítává vše, co dopočítat lze. Elektronický přehled obsahuje kontrolu, takže při vyplnění nehrozí zbytečné chyby. ČPZP postupně také přidává nové možnosti registrace i přihlášení do E-přepážky. Například přidala novou možnost přihlášení přes Identitu občana a také možnost registrace v mobilní aplikaci Zdraví v mobilu. Tu uživatel provede tak, že vyfotí sebe a svůj doklad a tím prokáže totožnost.

Usnadňování komunikace s klienty řeší ČPZP prakticky neustále.  „V rámci projektu e-ČPZP jsme nejnověji připravili možnost použití formuláře Přehledu OSVČ v E-přepážce i pro uživatele, kteří z jakéhokoli důvodu nejsou klienty E-přepážky. I tak ale mohou pomocí E-přepážky Přehled OSVČ pro nepřihlášené uživatele vyplnit a data poté odeslat jiným kanálem, například Datovou schránkou,“ dodává mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Přes elektronickou přepážku je dále možné si nechat proplatit preventivní program, kontrolovat výdaje za zdravotní péči, hlídat termíny preventivních prohlídek, mít průkazu pojištěnce v elektronické formě. Také lze sjednat výhodné cestovní pojištění a mnoho dalších služeb. Přístup k těmto funkcím nabízí také mobilní aplikace zdraví v mobilu (www.zdravivmobilu.cz).

Do E-přepážky se dá zaregistrovat prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu, která je ke stažení zdarma na Google Play a App Store, Další možností je přes web, osobně na kterékoli pobočce ČPZP nebo prostřednictvím Identity občana NIA. Samotné přihlášení pak probíhá pomocí jednorázového SMS kódu z jakéhokoli počítače, pomocí certifikátu z počítače, na kterém je nainstalován elektronický certifikát nebo prostřednictvím Identity občana.

 

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.