Kód pojišťovny

S nemocnými játry se loni léčilo přes 11 tisíc pojištěnců ČPZP

Ostrava, 16. dubna 2024

 Játra hrají v lidském těle klíčovou roli. Tento životně důležitý orgán uložený v horní pravé části břicha se stará především o odstraňování jedovatých látek a ukládání živin. Pokud péči o játra dlouhodobě zanedbáváme, otevíráme cestu nemocem. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) hradila v roce 2023 léčbu více než 11 tisícům pojištěnců s nemocnými játry. ČPZP to uvádí u příležitosti Světového dne zdraví jater, který si připomínáme 19. dubna.

Mezi závažné nemoci jater patří cirhóza, hemochromatóza, rakovina jater, steatóza (ztukovatění) jater a jaterní selhání. Některá onemocnění jater, jako je cystická fibróza, mohou být geneticky podmíněná. Mezi vzácné choroby jater patří autoimunitní hepatitida, kdy vlastní imunitní systém útočí na játra a způsobuje jejich zánět. S nemocnými játry se léčí dospělí i děti.

„Vůbec nejčastěji bývají játra postižena virovými hepatitidami, které jsou infekční, a loni jimi trpělo 1606 pojištěnců ČPZP. Z veřejných prostředků putovalo na jejich léčbu přes 126 milionů korun. Na všechny diagnózy vztahující se k chorobám jater jsme v uplynulém roce vyložili téměř 244 milionů korun,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že stejnou částku si tato onemocnění vyžádala rovněž o rok dříve.

Naše játra, po mozku druhý největší orgán v těle, zatěžuje především nadměrná konzumace léků, alkoholu či jiných návykových látek, nebo i nedostatečná hygiena. Například alkoholické onemocnění jater se loni týkalo 538 žen a 842 mužů, pojištěných u ČPZP. Zatímco toxické onemocnění bylo diagnostikováno u 224 žen a 184 mužů z řad pojištěnců třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR.

Světový den zdraví jater si klade za cíl upozornit na důležitost zdravého životního stylu. Ten je také základem prevence jater. Pestrá strava, pravidelný pohyb, omezení alkoholických nápojů a dalších škodlivých látek, stejně jako pravidelné lékařské prohlídky, mohou udržet zdraví jater pod kontrolou. V preventivních programech České průmyslové zdravotní pojišťovny lze nalézt hned několik takových. ČPZP například přispívá svým klientům na očkování proti hepatitidě B, na pravidelný pohyb, a to včetně plavání. Nabízí rovněž program Krok pro zdraví, který motivuje k chůzi, v nabídce je zařazen také preventivní program na prevenci obezity.

Na škodu nejsou ani doplňky stravy podporující zdraví jater. Na doplňky stravy přispívá ČPZP svým klientům od 60 let. O užívání doplňků by se měl poradit s lékařem každý pacient, který chorobu jater už má.

  

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.