Jak nám může pomoci psychoterapie?
Psychika je úzce spojena s naším vnímáním vlastní identity a smyslu života. Pokud se ocitneme v situaci, kdy trpíme vnitřní bolestí, konfliktem, traumatem nebo pocitem odcizení, může nám být velkým pomocníkem právě psychoterapie. Již v minulosti a ve všech kulturách existovaly metody zaměřené na problémy duše nebo psychiky. Mezi nejběžnější metody patřily náboženské i mystické obřady, podpora vztahů s nejbližšími. V současné době je dostupných 300 druhů psychoterapie, mezi nimiž jsou výrazné rozdíly. Behaviorální psychologie klade důraz na vyučující roli terapeuta v projekci a realizaci programu, díky kterému se klient odnaučuje nevhodnému chování a učí se chování požadovaného. Behaviorální terapie se využívá pro klienty s jasně ohraničenými problémy. Tento typ terapie je poměrně krátkodobý a často trvá pouze několik měsíců.
Výhody psychoterapie
- Psychoterapie může léčit poruchy chování, emocionální a sexuální poruchy, poruchy osobnosti, neurózy, problémy s psychickým vývojem a všechny další neorganické duševní problémy.
- Cílem psychoterapie je najít cestu k vnitřnímu klidu, harmonii a sebeporozumění místo zmatku, konfliktu a odcizení.
- Tato terapie stojí na maximální důvěře mezi terapeutem a klientem.
- Mobilizace klientova myšlení a emocionálních procesů tak, aby se vytvářely změny v porozumění, citech i chování.
Analytická psychoterapie
V analytické psychoterapii je kladen důraz na odhalování skrytých příčin konfliktu v mysli pacienta. Cílem této formy terapie je usilovat o usilovat o uvědomění si nevědomých procesů (tím rozumíme např. nadcházející změnu). V průběhu sezení je klient povzbuzován, aby si vzpomínal na své sny nebo vyjadřoval „náhodné" myšlenky a vzpomínky, které jsou považovány za spojení s nevědomou částí mysli.