Co jsou to myomy?
Jedná se o nezhoubné nádory dělohy, které se skládají z vaziva a svalové tkáně. Jsou tuhé a mají bělavé zabarvení. Příčina vzniku myomu je dosud nejasná. Pouze je známo, že myomy se nevyskytují u mladých dívek, které ještě nezačaly menstruovat, a že nezačínají růst po menopauze. Předpokládá se, že vznik a růst myomů má souvislost s ženskými pohlavními hormony, především s estrogeny. Myomy trpí zhruba jedna pětina žen ve věku okolo 40 let. Je také známo, že myomy se vyskytují více u žen, které vůbec nerodily nebo, které měly dítě pozdě. Většina myomů roste uvnitř děložní svaloviny a způsobuje zvětšení dělohy. V některých případech se však může stát, že nádor roste i mimo dělohu. V ojedinělých případech se může stát, že se objeví hned několik myomů najednou.
Jaké jsou příznaky myomů?
Jejich příznaky se liší podle jejich velikosti a počtu. Jedním z nejčastějších příznaků je zvýšené krvácení při menstruaci, která trvá déle, než bylo obvyklé. Zvláště časté je to u podslizničního myomu, protože děložní sliznice se jeho vlivem vyklenuje a to vede k většímu krvácení během menstruace. Ztráty krve během menstruace mohou být tak velké, že u postižené ženy dojde k anémii, která je doprovázena únavou a zkrácením dechu. Mezi další příznaky patří bolest, která se ozývá v podbřišku nebo se projeví tupou bolestí v dolní části zad. Bolest se může také projevit při pohlavním styku. Myomy velkých rozměrů mohou zvětšit objem dělohy natolik, že začne tlačit na močový měchýř a způsobí častější nucení na močení, než je obvyklé.
Diagnostika
Přítomnost myomu lze diagnostikovat při běžném vyšetření. Velikost a poloha myomu upřesní ultrazvukové vyšetření, které se většinou provádí při ambulantních kontrolách. Jestliže jsou o diagnóze pochybnosti, nebo v případě, že má lékař podezření na nějaké jiné onemocnění, doporučuje se laparoskopické vyšetření nebo kyretáž. Oba tyto výkony se provádějí při celkové anestezii.
Jaká je léčba myomů?
V případě, že je pacientka ještě mladá a touží mít rodinu, většina gynekologů ponechává myomy (pokud jsou malé) na místě. Jestliže však myomy činí potíže nebo si žena již další děti nepřeje, může se gynekolog rozhodnout pro odstranění myomů (děloha zůstává na místě). Takovému zákroku říkáme myomektomie (provádí se pokud jsou maximálně dva myomy). Starším pacientkám se doporučuje hysterektomie (odstranění celá dělohy).