Žaludeční nevolnost
Nucení na zvracení (nauzea) vzniká drážděním skupiny nervových buněk v mozku, kterému se říká „centrum na zvracení". Jestliže je dráždění dostatečně silné, následuje později skutečné zvracení. Příčiny mohou být různé, jedná se např. o: dráždivé podněty, které přicházejí z žaludku, či jiných oblastí (např. ústrojí pro rovnováhu ve vnitřním uchu, nebo chemické látky kolující v krvi).
Gravidita
Mezi osmým až šestnáctým týdnem těhotenství trpí mnoho budoucích matek nevolností nebo zvracením. Jedná se o důsledek hormonálních změn, které probíhají na počátku těhotenství. V tomto období se mění hladina hormonů, která přímo dráždí centrum na zvracení. Nevolnost se vyskytuje převážně ráno.
Pocit úzkosti
Velmi často bývá nevolno lidem, kteří se z nějakého důvodu bojí nebo mají strach. Je to z toho důvodu, že při pocitu strachu reaguje nervový systém stresovou reakcí a zpomaluje činnost trávicího ústrojí (žaludku a střev). Důsledkem toho dohází k roztažení žaludku. Při zvlášť silné úzkosti mohou lidé i zvracet.
Migréna
Jedinci trpící migrénou mívají pocit nevolnosti především na počátku záchvatu. Jedná se pravděpodobně o výsledek změn v krevním oběhu, která podráždí centrum na zvracení. Později následuje silná jednostranná bolest hlavy, která je provázena zhoršujícím se pocitem na zvracení nebo zvracení. K žaludeční nevolnosti může dojít při zvýšeném nitrolebním tlaku, který bývá zapříčiněn nádorem uvnitř lebky nebo při infekci mozkových plen.