Astma u dětí: příznaky a rizikové faktory
Astma je jedno z nejčastějších chronických onemocnění u dětí. Postiženo touto nemocí je 10% až 12% dětí ve Spojených státech a z dosud neznámých důvodů jejich počet stále narůstá. Toto onemocnění se může projevit v jakémkoliv věku dítěte, obvykle se ale objevuje okolo pátého roku života.
Co způsobuje astma?
Existuje mnoho rizikových faktorů. Zde jsou některé z nich:
- přítomnost alergií
- v rodinně se už astma nebo alergie objevily
- časté respirační nemoci
- nízká porodní váha
- vystavení tabákovému kouři před i po narození dítěte
- chlapci trpí astmatem častěji
- výchova v rodině s nízkými příjmy
Proč stále více dětí trpí astmatem?
Nikdo neví, proč stále více a více dětí onemocní astmatickým onemocněním. Někteří odborníci zastávají názor, že je to proto, že děti jsou častěji vystaveny různým alergenům, jako je prach, nečistoty v ovzduší a cigaretový kouř. Toto jsou hlavní spouštěče astmatu. Jiní si myslí, že je to způsobeno tím, že děti už neprojdou tolika dětskými nemocemi, jako v minulosti a nemají proto tak silný imunitní systém. Vypadá to, že důvodem většího počtu astmatický onemocnění je to, že si tělo dítěte nedokáže vytvořit dostatek ochranných protilátek.
Dalším problémem je, že matky kojí své děti kratší dobu než v minulosti. Dítě pak má méně ochranných látek.
Jak poznám, že mé dítě trpí astmatem?
Příznaky, kterých byste si měli všímat:
- Časté záchvaty kašle, které se objevují zejména během hry, v noci nebo při smíchu. Je důležité vědět, že samotný kašel, tedy bez dalších příznaků, může být projevem astmatu.
- Méně energie během hry.
- Zrychlené dýchání.
- Stěžování si na bolest a tlak na hrudi.
- Pískavé zvuky při nadechování nebo vydechování.
- Dušnost.
- Ztuhlé krční a hrudní svalstvo.
- Slabost a vyčerpanost.
Pamatujte na to, že ne všechny děti mají stejné astmatické příznaky, ty se mohou velmi lišit dokonce i u jednoho dítěte. Zároveň ne všechno kašlání je astmatem.
U dětí do pěti let je nejčastějším příčinou vzniku astmatu respirační onemocnění, jako je například obyčejné nachlazení.
Pokud má vaše dítě problémy s dýcháním, jděte s ním, co nejdříve k lékaři na vyšetření.
Jak je astma obvykle diagnostikováno?
U malých dětí je obvykle velmi obtížné určit, zda jde o astma. U starších může lékař astma určit na základě lékařské historie vašeho dítěte, příznaků a samotného vyšetření.
Lékařská historie a příznaky. Lékař se bude zajímat o veškeré problémy s dýcháním, kterými vaše dítě v minulosti trpělo, stejně jako se bude ptát na přítomnost astmatických onemocnění v rodině, na alergie, ekzémy nebo jiné plícní onemocnění. Je důležité, aby jste správně dokázali popsat problémy, které vaše dítě má - kašel, zvuky při dýchání, dušnost, bolest na hrudi nebo ztuhlost svalů, a to velice podrobně. Je nutné lékaře informovat také o tom, kdy, a jak často se obvykle tyto problémy objevují.
Vyšetření. Během vyšetření provede lékař vyšetření srdce a plic stetoskopem.
Testy. U mnoha dětí bude nutné provést rentgenové vyšetření a spirometrii. Jde o test, který měří funkcí plic. Výsledky těchto testu pomohou lékaři určit, jak závažné astmatické onemocnění je. U dětí mladších pěti let je obvykle spirometrie těžko proveditelná, tak se v těchto případech lékař spoléhá na rodinnou anamnézu a vámi popsané problémy dítěte.
V některých případech mohou být provedeny ještě testy na alergie, krevní testy nebo na přítomnost jiných infekcí, které by mohly astma implikovat.