Osteopatie
Osteopatie a naturopatie patří k nejznámějším formám alternativní medicíny. Někdy se jim také říká komplementární (tj. doplňkové) metody, protože nabízejí účinné způsoby léčení nemocí.
Obě metody mají velice starý původ. Už Hippokrates, který se narodil kolem roku 400 př.n.l., psal o způsobech manipulace s páteří - „Je nezbytné mít dostatečné znalosti o páteři, protože mnoho zdravotních potíží vychází z jejich defektů."
Tato forma terapie tedy bojuje proti občas omezené pohyblivosti, způsobené vadnou polohou kostry. Pro tento druh terapie byl zvolen odborný výraz „manuální terapie", odvozený od latinského slova manus = ruka. I původ slova osteopatie je latinský - „os" totiž znamená kost. Slovo pathie oproti tomu pochází z řečtiny a je odvozeno od pathos = utrpení. Osteopatie tak pomáhá lidem trpícím bolestmi zad, jejichž příčinou je nadměrná zátěž nebo zranění - jde o problémy vzniklé následkem přetížení, vykloubení, sportovního poranění. Osteopat léčí paže, nohy, chodidla, zablokovaný krk, ztuhlou šíji, tenisový loket, ischias, neuritidu, revmatismus a problémy způsobené stresem a napětím. Tato metoda kombinuje manipulaci a masáže, což obojí pomáhá obnovit správné držení těla a rovnováhu kostí, svalů, šlach a kloubů v těle. Jestliže nadměrně zatížíte klouby nebo svaly, nebo je vychýlíte z běžné polohy, pravděpodobně to nějakým způsobem ovlivní i míchu, čili nervový systém probíhající středem páteře.
Osteopati zastávají názor, že pokud je náš tělesný systém zdravý, pracuje bezvadně a minimálně se opotřebovává. Vzpřímený postoj tento mechanismus neustále zatěžuje. Gravitační síla zvláště působí na obratle a na pružné destičky mezi nimi. Stojíme-li vzpřímeně, celou váhu nesou páteřní klouby a jejich ploténky. Špatným držením těla se tato zátěž ještě zvětšuje, což zvětšuje možnost mechanických poruch. Osteopati se snaží obnovovat normální správnou funkci soustavy masážemi a manipulací. Osteopatie se tak staví do role léčebné metody, která chce léčit celého člověka, na něhož pohlíží jako na jednotu všech tělesných funkcí. Je-li však na nějaké úrovni narušen pohyb, vždy to podmiňuje i poruchy na jiných úrovních. V rámci terapie nejde osteopatovi jen o to, aby vyléčil nějakou chorobu. Spíše se snaží obnovením pohyblivosti dopomoci organismu k jeho fyziologicky odpovídající a správné funkci, což výrazně podporuje vrozené léčebné schopnosti celého těla.
Základy osteopatie položil Daniel David Palmer (1845-1913). Jako obchodník si vydělával na živobytí a zároveň na to, aby se mohl ve volném čase věnovat otázkám medicíny a obstarávat si lékařské publikace. Obstaral si i Hippokratovy spisy. A právě v nich našel zajímavé odkazy na součinnost kloubů a kostí a její důsledky na zdravotní stav. Našel tu také základní poučení o odstraňování vadných postojů a pozic.
Struktura a funkce jsou ve vzájemném vztahu. Vymknutí hlezenního kloubu může vést k následným chybným funkcím chodidla a kolena, protože dochází k malému vychýlení lýtkové kosti. To zase způsobuje tlakovou kontrakci lýtkového svalu, který se nyní musí přizpůsobit změněné poloze kosti, a proto je nepřiměřeně zatěžován. Při neléčeném podvrtnutí to tak vede k chybné funkci chodidla i kolene. Osteopatie může být prospěšná i v případech, které zdánlivě s kostmi či svaly nesouvisejí. Narušení páteře může vyvolat nejrůznější symptomy v jiných částech těla. Příkladem je třeba brnění nebo znecitlivění prstů na rukou, které je způsobeno tlakem na nervový kořen v oblasti krku, jindy jsou to bolesti při menstruaci nebo bolesti v pánevní oblasti, jejichž příčinou může být vychýlení pánve.
Terapie
Osteopat svýma rukama obnovuje pohyblivost kloubů a svalů, správnou činnost tělesných orgánů. Osteopatická léčba je vhodná pro děti ve vývoji, protože jejich případné potíže je možné včas identifikovat a v tomto stadiu růstu i snadno napravit.
Léčba začíná tím, že si terapeut zaznamená vývoj a průběh nemoci pacienta a vyptá se ho na způsob života. Některé potíže mohou být dědičného původu, jiné způsobené výživou nebo prostředím, v jakém člověk žije, jiné mohou být vyvolané stresem, vadným držením těla.
Potom vás podrobně vyšetří. Bude si všímat, jak stojíte, jak sedíte, jak si leháte a jak provádíte určité pohyby, např. předklon, záklon, úklon. Zhodnotí rozsah a kvalitu hybnosti jednotlivých kloubů a prohmatá měkké tkáně, svaly a vazy, jestli mají normální napětí nebo kladou odpor. Jemně a pečlivě vyšetří všechny bolestivé partie těla. Samozřejmě v případě nutnosti si ještě před začátkem léčení vyžádá zhotovení rentgenových snímků a dalších testů.
Terapeut zjišťuje abnormality v tělesné soustavě, může si je vyšetřit např. běžným vyšetřením reflexů pomocí kladívka. Pokud se ukáže, že stav pacienta je pro léčení vhodný, stanoví postup léčení. Zjistí-li, že onemocnění nelze léčit pomocí osteopatie, doporučí vrátit se k původnímu lékaři. Délka léčby u osteopata je různá. Při dlouhodobých potížích může vyžadovat několik návštěv, nově vzniklý akutní problém může odstranit ihned. Návštěva trvá obvykle 20-30 minut. Na začátku léčení nebo po několika návštěvách u terapeuta se příznaky mohou zhoršit.
Bolesti hlavy
Při některých stavech, např. bolestech hlavy a v obličeji, lze využít kraniální osteopatii. Ta používá jemný tlak na hlavu a šíji. Terapeut bezbolestně působí na tenzní body v postižené oblasti, dokud se stav nelepší. Lebka (kranium) se skládá z osmi jednotlivých kostí, mezi nimiž jsou úzké štěrbinky. Kdysi se mělo za to, že po vývoji v raném dětství už zůstávají v jedné poloze, dnes už je ale známo, že se mohou vůči sobě nepatrně pohybovat. Nejvíc se pohybují během porodu, ovšem pokud se potom nevrátí do své náležité polohy, mohou narušit tok „tlumiče otřesů", tj. moku obklopujícího mozek, a tak vyvolat tlak na části mozku nebo postihnout úplně jiné části těla prostřednictvím nervů, které z mozku vycházejí. V pozdějším věku může stejné problémy způsobit rána do hlavy nebo zubařský zákrok spojený s dislokací sanice. Kraniální osteopatie pomáhá postiženým obličejovou neuralgií, migrénou a jinými bolestmi hlavy. Účinná může být také v případech poruchy rovnováhy a zvonění v uších.
Průběh léčby
Osteopatická léčba je vcelku příjemnou záležitostí, protože masáž má uklidňující a současně i léčebný účinek. Manipulace bývá také zpravidla bezbolestná a patří k ní i opakované pohyby v oblasti kloubů, jemné uvolňovací techniky, ale často se používá i rychlý silový pohyb, při kterém je možné uvolnit ztuhlé klouby.
Doby, kdy chiropraktikové dokumentovali svou účinnou práci silným trhnutím a hlasitým prasknutím, jsou pryč. Moderní osteopati ovládají své umění bez lupání a praskání v kostech. Terapeuti používají velmi často tři následující techniky:
- Náhlý krátký tlak na přesunutý obratel, aby se zase vrátil na původní místo.
- Náprava posunutého obratle pákovým působením, přičemž paže nebo noha se využívá jako páka.
- Krátké rychlé otáčení, jehož úkolem je mobilizovat klouby, které již nejsou zcela pohyblivé.
Hlídejte si držení těla
Příliš mnoho lidí nechodí, nestojí ani nesedí vzpřímeně, ale snaží se do sebe „ponořit". Obzvláště nápadné je to při chůzi. Většina z nás má podvědomě nos vystrčený dopředu a v šikmé poloze těla se suneme vpřed. Protažené, vzpřímené a správné držení těla by však bylo mnohem zdravější. Zaboříte-li se v posteli do polštářů, zdraví své páteře zrovna moc nepomůžete. Taková poloha při spánku v žádném případě neodpovídá přirozené pozici během nočního odpočinku.
Umíte se správně předklánět? Zapřete nohy pevně proti podlaze, skloníte se a prudkým trhnutím předmět zvednete? Pak volíte nejhorší možnost. Když se shýbáte, rozhodně není známkou fyzické slabosti, jestliže pokleknete. Kdo něco zvedá, měl by těžiště posunout co nejvíce dolů a pokud možno, nedělat žádný „kočičí hřbet".
Posaďte se. Jste schoulení? Přepadají vám ramena dopředu: Budete-li stále takto pohodlně sedět, návštěva osteopata vás nemine. Na šíji a ramenou vzniknou nepřirozené svalové uzliny, proti nimž se tělo začne bránit. Proto seďte zpříma.
To platí i pro jízdu autem. Přesvědčte se, zda máte sedadlo v autě nastavené tak, byste mohli lehce dosáhnout na volant i na pedály. Sedět byste měli vzpřímeně s koleny lehce pokrčenými, ale ne tak, aby narážela na volant. Abyste nezapomněli, že máte sedět vzpřímeně, naučte se po nastoupení do auta dosednout až k opěradlu sedadla. Pak se napřimte a podle potřeby seřiďte zrcátko. Při ovládání volantu mají být ruce lehce ohnuté. Opěradlo sklopte mírně dozadu, což pomůže udržovat dobře vyváženou a pohodlnou polohu krku a zad. Při řízení si občas zkontrolujte, zda máte uvolněná ramena. Hlavu držte vzpřímenou, bradu zastrčenou.
Přírodní léčba - naturopatie
Naturopatická medicína je systémem léčby, který se pokouší podporovat zdraví stimulací a podporou vlastních schopností těla. Jejím cílem je obnovení harmonie a rovnováhy.
Naturopatie se snaží objevit a odstranit základní příčiny nemoci, které mohou být v oblasti chemické, mechanické i psychické. Nevyváženost chemického složení tělesných tekutin může být způsobena špatnou výživou, kdy se nám něčeho nedostává, nebo naopak zásobujeme tělo něčím nadbytečně. Hromadění zplodin v těle může mít příčinu ve špatné práci ledvin, plic nebo střev, případně ve špatném krevním oběhu.
Svalové napětí, špatné držení těla nebo problémy s páteří mohou narušovat normální činnost systému nervového, svalů i kostí. Úzkost a deprese mohou ovlivnit běžné činnosti tělesných orgánů.
Tato metoda vychází ze tří principů:
- Tělo má díky vlastní vnitřní vitalitě schopnost léčit se samo.
- Nemoc je příznakem toho, že tato vitální síla se pokouší zdolat nějakou překážku, jež brání normální činnosti orgánů nebo tkání.
- Naturopatie přistupuje k tělu jako k celku, protože každá nemoc ovlivňuje člověka celého, nikoli jen izolovaný orgán.
Naturopat se zajímá o pacienta asi stejně jako osteopat. Studiem naturopatie se zjistilo že toxické zplodiny i špatné tělesné funkce způsobují špatné stravovací návyky. Terapeuti proto doporučují pravidelná období hladovky (od jednoho dne až po týden), při kterých smíte pít jen vodu nebo ovocné čaje. Cílem této očisty je vyloučit ze všech tělesných orgánů škodliviny. Týká se to ledvin, střev, plic i kůže. Po hladovce připraví naturopat pacientovi vhodný jídelníček. Stejně jako v případě osteopatie může terapeut při léčbě používat masáže k obnovení rovnováhy páteře, svalů a ke stimulaci krevního oběhu.