Kožní plísně a onemocnění
Kožní nemoci bývají nepříjemné a obtěžující, ale nebývají nebezpečné a pouze výjimečně ohrožují život nemocného. Jejich rozšíření patří k nejčastějším, a to především v letních měsících.
Tzv. mykózy můžeme rozdělit do několika základních skupin podle druhu hub, které vyvolávají postižení a také podle místa, kde se onemocnění kůže nachází. Jedná se o povrchové mykózy, vlastní dermatomykózy, kandidózy a systémové mykózy. Povrchové mykózy zasahují pouze do svrchní rohové vrstvy kůže a mohou vyvolat pouze nepatrnou zánětlivou reakci. Tento druh onemocnění se objevuje nejčastěji na hrudníku a na ramenou a svědí pouze minimálně.
Dermatomykózy
Nejčastěji se vyskytují na kůži nohou a rukou včetně postižení nehtů a v oblasti genitální a řitní rýhy. V oblasti nohou jsou nejčastěji postiženy meziprstní prostory, kde nejprve dojde ke zvýšenému rohovatění a olupování povrchových vrstev kůže. Později se přidává pocit nepříjemného palčivého svědění. V místech, kde se objeví prasklinky, bývají pocity svědění kombinované s pocity palčivé bolesti.
Kandidózy
Jedná se o nemoci kůže a sliznic, které jsou vyvolány kvasinkami, které i za abnormálních okolností žijí na kůži a sliznicích, nacházejí se také na rostlinách a ovoci. Onemocnění vyvolávají v podmínkách, které svědčí jejich rozmnožování. K tomu dochází za tepla, vlhka, při poškození povrchových vrstev kůže, při změně pH kůže. Nejčastěji jsou ohroženi lidé trpící obezitou, cukrovkou, při postižení nádorovými onemocněními, při intenzivní léčbě pomocí antibiotik, cytostatik nebo hormonů.
Nejčastějším původem je Candida albicans. Nejznámější formou je soor neboli moučnivka, která se projevuje tenkými až šedobílými povlaky na sliznicích jazyka, tváří nebo patra. Ohroženou skupinou jsou děti do dvou let věku. U větších dětí a dospělých jsou častěji postiženy rty, a to především ústní koutky. Kandidy také často útočí na místa, kde se často potíme, tedy v podpaží, pod prsy, v oblasti genitálií.
Systémové mykózy
Jedná se o vážná a v naší oblasti vzácná onemocnění, která jsou způsobena houbovou infekcí a postihují vnitřní tkáně a orgány. Tento druh postižení se nejčastěji šíří z dutiny ústní.
Dětské kožní poruchy
V dětství jsou kožní infekce častější, protože nejsou ještě zcela vyzrálé obranné mechanismy kůže proti bakteriím, virům a plísním.
Nejčastěji vzniká u kojenců a malých dětí nahromadění lupů a mazu mezi vlásky a ty pevně lnou k pokožce hlavy a obtížně se odstraňují. Lze je smýt po změkčení šamponem pomocí olivového oleje. Dalším nejčastějším problémem jsou dětské opruzeniny v místě plenek.
Jaká je prevence nákazy?
K plísňovým onemocněním dochází nejčastěji ve společných umývárnách, sprchách, šatnách a především ve sportovních a rekreačních zařízeních, kde se chodí naboso. Z těchto důvodů je nutné, aby se v těchto prostorách prováděla důkladná desinfekce roštů, rohoží a podlah.
Návštěvníci by měli používat vlastní obuv (sandály, nazouváky atd.). Zcela samozřejmá by měla být pravidelná kontrola nohou, především v meziprstních prostorách a v případě vzniku svědění nebo trhlinek je nutné zahájit léčení, aby nedošlo ke zhoršení potíží.
Jaký je způsob léčby?
Léčba mykóz musí být pravidelná a dlouhodobá. Nelze spoléhat pouze na jednu mast. Ideální je komplexní přístup, kdy se kombinují koupele nohou v roztoku hypermanganu, tinktury s obsahem jodu, dále se doporučují prostředky, které se vyrábějí ve formě sprejů a mastí, které obsahují látky, které zničí houby a zabraňují v jejím růstu. Jejich výběr a kombinaci je vhodné prodiskutovat s kožním lékařem.
Hladina cukru a stres
Je prokázáno, že zvýšený příjem cukrů do organismu a emocionální stres ovlivňuje výskyt plísňových onemocnění. Jestliže chceme plísně odstranit, je důležité snížit množství konzumovaných škrobů a cukrů. Pro detoxikaci organismu se doporučuje ovlivnit činnost a funkci nadledvin a používat protistresové přípravky.