Kód pojišťovny

Bolestivá záda

Ilustrační obrázek

Na páteř jsou kladeny velké požadavky, a proto není divu, že nás čas od času zlobí a dá o sobě vědět. Lidská páteř je složena ze sloupce kostních bloků, které se nazývají obratle a jsou poskládány na sobě a tvoří vertebrální sloupec. Krční páteř se skládá ze sedmi obratlů, hrudní ze dvanácti, bederní z pěti. Pátý bederní obratel je  posazen na křížové kosti, která je spojena s kostrčí - ocasní kostí.

Křížová kost je složena z několika srostlých obratlů. Na okrajích je křížová kost spojena s pánví, což je prstenec kostí, který nese trup.

Ischias

Největšímu zatížení je podrobena oblast bederní páteře, nejčastěji se jedná o  poškození nervů v oblasti pátého nervového kořene a prvního křížového kořene. Tyto dva nervy tvoří společně s dalšími sedací nerv, který prochází dolů zadní částí dolní končetiny do nohy. Bolest, která je způsobena poškozením tohoto nervu je známá jako ischias.

Spondylóza

Spondylóza neboli opotřebení páteře je velmi běžná. K prvním změnám, které jsou způsobeny vlivem opotřebení dochází kolem 25. roku života. Dolní část zad nese hmotnost celého těla a také všeho, co nesete a provádí většinou ohýbání a otáčení. Bederní spondylóza se nejčastěji objevuje mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem a prvním segmentem kosti křížové a má vliv jak na ploténky, tak na kloubní výběžky. Dochází k úbytku hmoty ploténky a také chrupavky a ohraničující kloubní výběžky. Kost na okrajích plotének a kloubních výběžků  se zvětší a začne omezovat pohyb a páteř je následně ztuhlejší. Může také dojít k útlaku na nervy, vazy nebo jiné struktury  a způsobovat bolest. Nemusíme to však vidět tak černě. Noho lidí má vážné změny na páteři a přitom nejsou vyřazeni z normální činnosti.

Syndrom akutního ztuhnutí krku

Mnozí lidé zažili stav, kdy došlo bez nějakého konkrétního důvodu ke ztuhnutí krčních svalů a pohyb byl možný pouze jedním směrem. Bolest souvisí se svalovou křečí a zmizí během tří a ž čtyř dnů, použijeme - li límec a léky proti bolesti.

Hyperflexe krku

K hyperflexi dochází většinou při autonehodách, kdy vlivem náhlého prudkého nárazu nemají svaly čas zaujmout správnou pozici a hlava se na krku pohybuje jako kyvadlo. Při jednodušších stavech dochází pouze k natažení vazů v krku a bolest a ztuhlost jsou způsobeny křečí krčních svalů, která vznikne důsledkem obranného mechanismu. V případě, že se nevyskytnou další problémy, postačí k léčbě nošení měkkého límce, fyzioterapie a medikace. V případě, že došlo k vážnějšímu poranění může být nutný operační zákrok.

Opakující se bolest zad

V případě, že lidé trpí bolestmi zad opakovně, je vyšší pravděpodobnost, že v budoucnu o sobě potíže dají opět vědět. Někdy dochází k opakovaným bolestivým stavům vlivem nadměrného zatížení nebo i při jednoduchých fyzických aktivitách. Abychom takovým stavům předešli, měli bychom věnovat dostatečnou pozornost zlepšování držení těla a fyzické kondice.

Držení těla

To, jakým způsobem sedíme nebo stojíme, je důležité a může to značně ovlivnit naši schopnost vypořádat se s bolestí zad. Jestliže budeme těmto věcem věnovat dostatečnou pozornost, výrazně snížíme namáhání páteře. Vadný stoj může natáhnout vazy páteře a zapříčinit bolesti a ztuhlost zad.

Správná obuv

Ženy, které trpí bolestmi zad by neměly nosit boty na vysokém podpatku, protože ty vlivem změny těžiště naklánějí dolní část zad směrem dopředu a následnou kompenzací dochází k prohnutí horní části těla dozadu a tak dochází k zatěžování zad. Vhodnější jsou  boty, které nemají tvrdé kožené podrážky.

Správné sezení

Pro bolestivá záda jsou naprosto nevhodná nízká křesla a židle, které udržují naše záda v zakulacené pozici, protože to způsobuje velké bolesti zad a ztuhlost. V případě, že je to nezbytné, měli bychom si vytvořit vlastní bederní opěrku pomocí malého polštářku nebo balónku.

Zvedání těžkých břemen

Těžké předměty bychom neměli zvedat nad úroveň ramen, protože tím je páteř velice namáhána. Vhodné je zvednout těžký předmět z podřepu, tedy pomocí svalů dolních končetin. Jedná se o takzvanou kinetickou metodu zvedání předmětů, kterou by se měl naučit každý.

Důležitý spánek

Tělo potřebuje pro svou regeneraci kvalitní spánek. Abychom měli záda v pořádku, měli bychom si pořídit kvalitní matrace, které budou dobře odpružené. Doporučuje se, ležet s tělem co nejvíce rovně nataženým, aby se během noci ani páteř ani krk neprohýbaly do strany. Příliš mnoho polštářů zkroutí náš krk do strany  a toto zkroucení se následně přenese do zad. Zpravidla je vhodnější použít pouze jeden polštář, aby při ležení na boku byly hlava a krk v rovině se zbytkem těla.

Pohyb

V případě, že trpíme nadváhou, přidáváme zádům další zátěž, a můžeme mít také nesprávné držení těla. Snížení váhy není důležité pouze pro naše záda, ale také to prospěje našemu celkovému zdravotními stavu. V případě, že máme sklon k problémům se zády, jsou dobrá fyzická kondice  a cvičení důležitou částí prevence a léčby. V případě cvičení musíme být velice opatrní a soustředit se na takové druhy cvičení, které  jsou určeny pro posílení zádových a břišních svalů.

Vyhřezlá nebo prasklá ploténka

Při namáhání může ploténka prasknout, zpravidla je to směrem dozadu a k jedné straně a potom tlačí na nerv, což způsobuje bolest v zádech, která vystřeluje do dolní končetiny. Často ploténka již vykazovala známky poškození opotřebením a byla silně oslabena. Konkrétní přetížení pak může uspíšit prasknutí, ke kterému by stejně došlo. Člověk s vyhřezlou ploténkou popisuje svůj stav jako bolest v hýždích, která se obvykle šíří dolů zády  nebo po zevní straně lýtka  a  někdy až do nohy, obvykle do horní nebo zevní části. Často je bolest provázena pocitem mravenčení nebo brnění, čemuž se odborně říká parestézie. Tento stav může být nesmírně bolestivý a člověk může mít pocit, že mu dotyčná část těla zcela znecitlivěla.

Osteoporóza

Jedná se o běžnou formu kostní choroby. Nejčastěji jsou postiženy ženy v období klimakteria. U některých lidí se osteoporóza vyvine jako výsledek hormonálních poruch. Jestliže je kost oslabena, velmi snadno se objeví drobné trhlinky a obratel se zmáčkne.

Osteomalácie

Lidé, kteří jsou postiženi touto chorobou trpí deficitem calcia a vitaminu D. Může to být následkem chybné skladby stravy, která postrádá mléčné výrobky, neschopnost absorbovat calcium ze střeva nebo nedostatek slunečního svitu. Kosti se stávají slabší a jsou tak náchylnější ke zlomeninám a k bolestem.

Nádory

Ve vzácných případech mohou být bolesti zad způsobeny nádorem, který se vytvořil na zádech nebo se šíří odjinud. I když jde o ojedinělou příčinu bolesti zad, je nutné tuto možnost vyloučit a co nejdříve stanovit příčinu.

Léčba bolesti zad

Způsob léčby chronické bolesti zad se odvíjí podle toho, zda je způsobena mechanickými problémy, což je nejčastější typ. Velmi osvědčenou metodou léčby bolesti zad je fyzioterapie. Hlavním cílem fyzioterapeuta je  obnovit pohyblivost postiženého a vrátit ho co nejdříve do běžných činností. Kromě cvičení jsou používány různé formy termoterapie, trakce, elektroléčba a podobně. V případě nutnosti se nasazují analgetické léky nebo jsou aplikovány injekce.

Akupunktura

Akupunktura může být významným pomocníkem při úlevě od bolesti. Při této metodě jsou vpichovány sterilní jehly skrz pokožku a potom natáčeny, aby prováděly stimulaci.

Korzety

Bederní opora neboli korzet je pevný pás, který sahá od hrudního koše k pánvi. Nošení bederní opory omezí pohyby dozadu a zvýší tlak v dutině břišní a tak může dojít ke zmírnění bolesti zad. Dlouhodobé nošení korzetu může však vést k trvalé ztuhlosti zad.

Operační léčba

K operativnímu zákroku bychom se měli rozhodnout tehdy, když nepomohla jiná léčba. Existují několik různých druhů operací zad. Nejběžnější operací je odstranění vyhřezlé ploténky. Aby se předešlo recidivě, je odstraněna obvykle celá ploténka, a nejen prasklá část. Po operaci je nutná intenzivní rehabilitační péče, která trvá několik měsíců.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.