Máte problémy s trávením?
Česká republika patří jak v evropském, tak i v celosvětovém žebříčku k zemím, které jsou nejvíce zatížené zhoubným nádorem tlustého střeva. Co je toho příčinou? Určitě nezdravá strava, absence pohybu, sklon k přibývání na váze a častá konzumace tučného jídla.
Prevence
Rakovina tlustého střeva postihuje jak muže, tak i ženy nejčastěji po padesátém roku života. V současné době existuje metoda pomocí, které lze odhalit skryté nebezpečí vzniku karcinomu včas. To metodou je takzvaný screening, kdy si pacienti mohou vyzvednout takzvané testy na okultní, což je skryté a okem neviditelné krvácení do stolice u svého praktického lékaře. Nutno ovšem podotknout, že ani pomocí těch nejmodernějších testů nelze zjistit, jaká nemoc krvácení do stolice způsobila. K tomu jsou nezbytná další vyšetření jakým je například kolposkopie.
Funkce a úkoly tlustého střeva
Mezi důležité funkce tlustého střeva a tračníku patří dopravit pomocí střevní peristaltiky, což jsou pravidelné střevní pohyby,které jsou nezávislé na naši vůli střevní obsah k řitními otvoru a současně z něj vstřebat vodu a soli, které se do něj dostaly v průběhu trávicích pochodů v tenkém střevě.
Kolitida
Je zánět sliznice tlustého střeva, která se mlže objevit jako akutní záchvat nemoci nebo v dlouhodobé chronické formě, kdy dochází k poškozování střevní sliznice po delší dobu. Chronická kolitida je zpravidla vyvoána dvěma onemocněními - ulcerózní kolitidou a Cronovou nemocí.
Akutní kolitida
Zpravidla se akutní kolitida vyskytuje v důsledku bakteriálních infekcí, které jsou vyvolány bakteriemi Shigella, Salmonella nebo Campylobacter. K přenosu infekce dochází vzájemným dotykem nakažených osob nebo kontaminovanými potravinami. Onemocnění začíná náhle a projevuje se průjmem, někdy s příměsí krve. Postižený je ohrožen dehydratací.
Ulcerózní kolitida
Toto onemocnění způsobuje v tlustém střevě chronický zánět a přesná příčina tohoto onemocnění není známa. Symptomy vycházejí ze zánětu sliznice, které vystýlají střevo. Sliznice běžně vytváří hlenový povlak v průběhu celého střeva a je zcela hladká. Zánět má svůj počátek v konečníku a odtud může docházet k jeho šíření dále do hloubky střeva. Důsledkem toho je průjem různé intenzity a hnis a krev ve stolici. Pro onemocnění je typický vlnovitý průběh, který je provázen akutními záchvaty a obdobím relativního klidu.
Ischemická kolitida
Postihuje především jedince středního a staršího věku. Postižený má zpravidla známky aterosklerózy také i v jiných oblastech těla, například špatný krevní oběh v nohou nebo trpí ischemickou chorobou srdeční.
Crohnova nemoc
Tento druh zánětlivého střevního onemocnění se vyskytuje nejčastěji mezi 20.až 40. Rokem a postihuje stejně, jak muže, tak i ženy. Cronova nemoc zasahuje úsek tenkého i tlustého střeva, způsobuje opakující se horečky, ubývání na hmotnosti, bolesti v oblasti břicha a průjmy. Onemocnění může napadnout také i jiné části těla než je střevo, například kluby, kůži nebo oči.
Na co se přichází při vyšetření?
V průběhu vyšetření zjistí lékař anémii a abnormální jaterní funkce. Z toho důvodu je nutné provést rentegové vyšetření střev za pomocí Baryové kontrastní látky, která zobrazí tenké i tlusté střevo. K tomu, aby se mohla stanovit diagnóza se provádí biopsie střevní sliznice pomocí kolposkopie.
Terapie
Postižení, kteří mají pouze lehčí formu onemocnění se často podrobují pouze symptomatické léčbě. Pro zlepšení anémie jsou podávány preparáty. V případě, že se jedná o závažnější formu onemocnění je nezbytné podávat kortikosteroidy v tabletách nebo jiné léky, které potlačují obranyschopnost organismu. V případě operativního zákroku je odstraněna postižená část střeva nebo se provádí dočasné umělé vyústění střeva (kolostomie).