Léčba kožního melanomu
Kožní melanom je nebezpečný typ nádoru, který má schopnost rychle metastazovat. Nádorové buňky mohou ztratit schopnost produkce melaninu a vzniklý nádor tak není zbarvený.
Ve většině případů je uložen na kůži a je zpravidla pigmentovaný, a tak je velká naděje ho odhalit již v raném stadiu, kdy je pravděpodobnost vyléčení velice vysoká. Pihy a mateřská znaménka bychom si měli v rámci prevence nechat vyšetřit pomocí digitálního dermatoskopu.
Příčiny výskytu melanomu
Na výskytu melanomu se výrazně podílí nadměrné slunění. Je vysoce pravděpodobné, že sluneční ultrafialové paprsky mohou poškodit genetický materiál v melanocytech a nastartovat tak nádorovou přeměnu buňky. Následně dochází k nekontrolovatelnému dělení melanocytu a vzniká melanom. Tento děj však také vzniká ještě za účasti ostatních faktorů, protože výskyt melanomů se také vyskytuje na kůži, která nebyla v kontaktu se slunečním světlem.
Rizikové situace
Výskytem melanomu jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří mají světlou kůži a tráví hodně času opalováním. Melanom se vyskytuje především na odkrytých oblastech kůže, která je v kontaktu se slunečním světlem) hlava, předloktí, lýtka, nárty). Velkému riziku se vyskytují především ti, kteří se opalují tak intenzivně, že svou pokožku nechají spálit.
Nová léčba
V současné době používají odborníci ve vybraných nemocnicích s novými léčebnými preparáty, které jsou schopny zastavit řetěz množení buněk. Výhodou je, že podávaná látka působí přímo v místě kožního melanomu a stav postiženého se upraví poměrně rychle a dochází ke zmenšení metastáz. Mezi další průlom v léčbě patří preparáty, které jsou schopny nastartovat imunitní systém proti škodlivým buňkám. Tento léčebný proces je však dlouhodobý a v počátku léčby může dokonce dojít ke zhoršení zdravotního stavu.