Klimatoterapie
Klimatoterapie je stará léčebná metoda, kterou znal již Hippokrates. Staří Řekové chodívali za svým zdravím do hor nebo navštěvovali venkov. Za klimaticky příznivé se považují místa, která mají malé množství alergenů s mírnými výkyvy teplot s dostatkem slunečního svitu, obsahují čistý vzduch se zvýšenou hodnotou atmosférické elektřiny s dostatkem aerosolů. Podle účinku klimatoterapie rozlišujeme: aeroterapii ( pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb na čerstvém vzduchu), helioterapii (léčba pomocí slunečního záření), talasoterapie ( léčba u moře), speleoterapii (léčba s využitím klimatických podmínek v jeskyni).
Aeroterapie a helioterapie
V rámci klimatoterapie v přírodních léčebných lázních České republiky se využívá především aeroterapie s helioterapií. To znamená, že je využíváno účinků čerstvého vzduchu v otevřeném prostoru k léčebným a preventivním účelům. Aeroterapie je kontrastní termoterapie, která kombinována ještě s oxygenoterapií. Mezi aeroterapii řadíme například tyto procedury: vzdušné koupele, cvičení a chůzi v terénu, hry a sporty na otevřených hřištích podobně.
Speleoterapie
Speleoterapie působí výrazně terapeuticky i akusticky a opticky pomocí ticha, tlumeného osvětlení, vyšším počtem negativně nabitých částic ve vzduchu a bezvětří. Chlad léčebně podporuje termoregulační mechanismy v organismu více než termické podněty. Chladný vzduch také podporuje imunitní děje v organismu, spolu s hormonálními funkcemi a kladným vlivem na psychické děje.
Klimatické lázně
Pokud má být nějaká lokalita označena za klimatické lázně, je nutné, aby splňovala celou řadu kritérií. Sleduje se koncentrace prašného aerosolu, oxidu siřičitého oxidu dusíku. Dále se monitorují průměrné počty dní s mlhou, délka a intenzita slunečného svitu, barometrický tlak, teplota a vlhkost vzduchu. Mezi další sledované ukazatele patří ionizace ovzduší, atmosférická elektřina a podobně.
Záporně nabité ionty
Záporně nabité ionty stimulují naši imunitu. Díky nim pociťujeme příval energie a dobře se nám dýchá. Samočistící schopnost plic podporuje zvýšená koncentrace antiontů. Tato skutečnost je pozitivní především pro alergiky. Záporné ionty také podporují hojíc procesy, protože zrychlují hojení ran a popálenin, snižují krevní tlak, stimulují činnost žláz s vnitřní sekrecí, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu a neurotransmiterů. Také korigují pH krve směrem k zásadité reakci, a podporuje funkci trávení a ukládání cholesterolu.
Pobyt u moře
Klimatické lázně mohou být také u moře. Slaná voda působí blahodárně na celou řadu kožních nemocí. Vlhký vzduch blahodárně ovlivňuje sliznice dýchacích cest. Nízké koncentrace prachových částic a alergenů působí příznivě především na astmatiky. Lehký mořský vítr vytváří jemný aerosol a my v podstatě inhalujeme.
Umělé jeskyně
Uměle vytvořené solné komory ve městech nebo lázeňských místech splňuje do určité míry složením aerosolu určitou náhražku mořského klimatu. Teplota v umělých jeskyních se pohybuje okolo 19°C a je zde vyšší relativní vlhkost vzduchu. V umělých jeskyních se doporučuje pobýt 30-60 minut, v klidu, tichu nebo při relaxační hudbě (muzikoterapie).
Dochází zde k motorické a především psychické relaxaci. Přes působení n limbický systém se následně prostřednictvím hypotalamu zvyšuje funkce imunitního systému a dochází k celkovému přeladění řídících složek centrální nervové soustavy. Solné komory však nejsou legislativně ustanoveny v systému klimatoterapie.
Co je to klima?
Klima je dlouholetý charakter počasí na určitém místě a odvíjí se od slunečního záření, fyzikálních a geologických podmínek a od poměrů atmosférické cirkulace. Klima určitého místa nebo oblasti je určena zeměpisnou šířkou a nadmořskou výškou. V rámci klimatických podmínek byly uznány čtyři lokality jako léčebný zdroj. Jedná se o Karlovu Studánku, Dolní Lipovou , Jeseník a lázně Kynžvart.