Dermatologika

Kůže je orgán s mnoha funkcemi. Kromě funkce ochranné a termoregulační se podílí i na dějích metabolických a imunitních a dále zastává také funkci sociální a sexuální. Místně používaná dermatologika tvoří přechod k látkám kosmetickým, které pomáhají udržet optimální funkci kůže.
Kůže funguje jako bariéra bránící jednak absorpci škodlivých látek z prostředí, jednak zabraňuje ztrátám vody a elektrolytů. Absorpce látek z prostředí závisí jak na charakteru látky (velikost molekuly, lipofilita), tak na vehikulu (rozpouštědlo, nosič látky) a stavu kůže. V některých oblastech kůže je její absorpční výraznější než v oblastech jiných (např. obličej, kůže hlavy, loketní jamka atd.). Různá onemocnění kůže usnadňují absorpci látek. Pokožka je schopna rovněž vylučovat některé látky a jejich metabolity potními a mazovými žlázami. Dalšími tkáněmi na něž aplikujeme látky určené pro místní podání jsou sliznice. Absorpční schopnost sliznic je oproti pokožce zřetelně rychlejší a větší.
Účinky látek na kůži závisejí nejen na jejich farmakodynamických vlastnostech, ale i na vehikulu. Vhodné vehikulum umožňuje lepší průnik léčiva povrchovými vrstvami kůže a také může mít samo terapeutické účinky. Absorpci naneseného léčiva je dále možné zvýšit tzv. okluzí, tj. překrytím naneseného léčiva např. V masti obvazem nebo polyetylenovým sáčkem.
Základními formami jsou roztoky, zásypy a masti, ostatní formy jako emulze, suspenze, tekuté pudry nebo pasty tvoří přechod mezi těmito formami.
Koupele a obklady mají účinné látky rozpuštěné nejčastěji ve vodě nebo alkoholu, často v koncentraci 1%. Roztoky s barvivy mají koncentraci účinných látek nižší. Kolodia jsou vehikula s elastickou hmotou vytvářející na kůži pevně lpící film. Mimo léčivý mají i účinek ochranný.
Zásypy jsou práškovité hmoty obsahující většinou 1 % účinných látek. Používají se prachy minerální (mastek, oxid zinečnatý) i rostlinné (pšeničný a rýžový škrob). Zásypy absorbují z kůže pot a maz, mají protisvědivý a ochlazující efekt, dále omezují tření.
Tekuté pudry jsou suspenze prachů v roztocích většinou složených z vody, glycerolu (napomáhá přilnavosti přípravku na kůži) a alkoholu (protisvědivý efekt). Obsahuje do 40 % pevných částic, přičemž základní účinné látky musí být rozpustné v použitém roztoku.
Oleje umožňují aplikaci v tucích rozpustných látek. Používají se oleje minerální (tekutý parafin), živočišné (rybí tuk) a rostlinné (olivový, slunečnicový, lněný, ricinový)
Masti jsou za obyčejné teploty roztíratelné na kůži a sliznicích. Mohou obsahovat až 20 % účinných látek. Jako masťové základy se používají nerostné vazelíny (bílá nebo žlutá),parafin nebo syntetické základy (makrogol). Dále pak látky živočišného původu (vosk z ovčí vlny, vepřové sádlo, včelí vosk a vorvaňovina).Tyto základy jsou vhodné pro přípravu bezvodých a suspenzních mastí typu „voda v oleji“. V masťových základech působí léčiva dlouhodobě a do hloubky. Z kůže se smývají velmi nesnadno.
Dnes se většinou používají již předem firemně vyráběné masťové základy,které jsou dobře roztíratelné a přijímají vodu a v tucích rozpustné látky. Pro jejich charakteristiku je důležité, zda se jedná o „suchý základ“ (olej ve vodě) nebo tzv. „mastný základ“ (voda v oleji). Pasty jsou směsi masťových základů s práškovitými substancemi, obsahují maximálně 50 % pevných částic. Dělí se na měkké a tuhé.
Emulze (lotiony, krémy) vznikají mísením a rozptýlením olejů s hydrofilními komponentami. Lotiony mají formu tekutiny, krémy jsou dobře roztíratelné. Podobně jako u mastí vznikají přípravky „suché“ a „mastné“. „Mastné“ typy se používají především na noc a někdy se označují jako „výživné“ a“suché“ bývají označovány jako „denní“ nebo „hydratační“.
Antibakteriální látky
Antibiotika a chemoterapeutika se používají v dermatologii systémově i lokálně. Tyto látky se používají jednak u akné, jednak u různých kožních infekcí jako ke folikulitida, furunkulóza, impetigo nebo infikovaná poranění např. popáleniny.Z antibiotik nepoužívaných k celkové aplikaci se podává především mupirocin (Bactroban ung.). V lékových formách k zevnímu použití jsou k dispozici neomycin (Framykoin ), erytromycin (Eryfluid, Aknefug- EL, Zineryt), klindamycin (Dalacin T) a chloramfenikol. K celkové léčbě se používá tetracyklin a doxycyklin (Doxybene, Deoxymykoin) k léčbě akné. Ze sulfonamidů se lokálně používá sulfathiazol a sulfadiazin stříbrný (Dermazin crm.).
Z chemoterapeutik s účinkem na anaerobní infekce a některá protozoární onemocnění se používá metronidazol (Klion). Dále pak můžeme jmenovat kloroxin (Endiaron pst), jež má mimo účinku bakteriostatického i účinek fungistatický (proti houbovým onemocněním) a nitrofurantoin (Furantoin) používaný lokálně k léčbě vaginálních onemocnění.
Antimykotika
Protiplísňový účinek má celá řada látek, které vykazují i jiné dermatologické účinky. Tyto látky označujeme jako antimykotika nespecifická. Ostatní látky se označují jako specifická antimykotika a lze je rozdělit na systémové a lokální. U většiny dermatomykóz se vystačí s aplikací lokální, ale jednotlivá léčiva je vhodné občas zaměňovat neboť na ně vzniká rezistence.Nespecifická antimykotika
Methylrosalinium chloratum známé pod názvem gentiana, kyselina undecylenová, hexachlorofen, chlornitrofenol, triglykol a buklosamid. Příklady přípravků s těmito látkami jsou Dermofug, Nitrofungin, Myco- Decidin, Mycoseptin atd.Specifická antimykotika
Ekonazol (Pevaryl), ketokonazol (Nizoral), klotrimazol (Aknecolor, Canesten, Imazol),terbinafin (Lamisil) atd. Lokálně se k léčbě mykóz používají i některá antibiotika např. natamycin (Pimafucin, Pimafucort) a nystatin (Fungicidin).Antivirotika
Jako léčiva proti virovým onemocněním se používá především acyklovir (Zovirax, Herpesin), pencyklovir (Vectavir) a v očním lékařství trifluridin (Triherpine)Antiparazitární látky
Zde zařazujeme látky používané především proti svrabu a zavšivení. Při napadení kůže zákožkou svrabovou nebo i při zavšivení používáme především lindan (Jacutin, Skabicid). Přípravky se aplikují buď jednorázově , nebo po tři dny v závislosti na typu přípravku. Kontraindikovány jsou v těhotenství a při kojení. Slabší účinek má potom sírová mast nebo peruánský balzám. K odstranění vši vlasové se nejčastěji používají rostlinné pyrethroidy a jejich syntetické deriváty. K dostání je roztok Difusil.Glukokortikoidy
Tyto látky vykazují účinky protizánětlivé, protisvědivé a imunosupresivní a v dermatologii se předepisují velmi často. Vždy se jedná o léčbu symptomatickou (neřeší příčinu problému, ale pouze důsledky), měly by být tedy lékem pomocným. Mohou se podávat lokálně, do kožních lezí i systémově. Většinou se terapie zahajuje slabším přípravkem a teprve při neúspěchu se přechází na látku účinnější. Ke zvládnutí většiny problémů se vystačí s aplikací dvakrát denně a doporučuje se nepodávat silně účinné kortikoidy na obličej pro možnost vzniku atrofických změn. Používání kortikoidů je spojeno s řadou problémů. Mimo nežádoucí účinky jako je vznik kožních atrofií, purpury, strií je to jejich pomíjivý účinek, kdy po ukončení terapie se za čas vracejí původní příznaky a to často ve větší míře.Lokálně používané látky
Většinou se uvádějí 4- 7 kategorií glukokortikoidů podle jejich účinnosti.- slabě účinné kortikoidy: hydrokortizon, dexametazon, prednizolon (Alpicort F, Imacort)
- účinné kortikoidy: butyrát hydrokortizonu (Locoid), prednikarbat (Dermatop)
- velmi účinné kortikoidy: betametazon (Beloderm, Diprosone), budesonid (Apulein), mometason (Elocom)
- vysoce účinné kortikoidy: tyto látky jsou kontraindikovány u infekcí a zvýšená opatrnost je třeba v graviditě a při kojení. Používají se u úporných dermatóz jako lupenka atd. Z přípravků do této skupiny patří klobetazol (Dermovate) a halcinonid (Betacorton).
Retinoidy
Jedná se o přirozené nebo syntetické deriváty retinolu, které vykazují aktivitu vitamínu A. Vitamín A ovlivňuje normální diferenciaci epitelu, v terapii se však využívají novější látky, které mají menší toxicitu. Přesto je však u těchto látek prokázána teratogenita.Retinoidy ovlivňují buněčnou proliferaci a diferenciaci, imunitní reakce, zánět a produkci mazu. Jsou určeny jak k aplikaci lokální, tak i celkové. Mají řadu nežádoucích účinků a vyvolávají fotosenzibilizaci.
Kyselina retinová (Infadolan ung.) je určena ke zlepšení nedostatečné epitelizace u špatně se hojících ran Tretinoin (Retin- A, Locacid) a isotretinoin (Roaccutane Roche cps.) jsou určeny k léčbě akné a prekancerózních stavů. Místně se používá velmi nízkých koncentrací (0,05 %-0,1%) k léčbě akné, pro keratolytický účinek, změkčování komedomů a zvýšenou proliferaci epiteliálních buněk. Mají řadu nežádoucích účinků. Není vhodné je podávat v těhotenství a při kojení, nepodávají se na sliznice, víčka a rty a po dobu léčby je zakázáno opalování. Acitretin (Neotigason Roche cps.) a etretinat (Tigason cps.) jsou určeny pro celkovou léčbu psoriázy, prekanceróz a kožních karcinomů. Tyto látky mají teratogenní účinky a proto lze dovolit početí až dva roky po ukončení léčby.
Léčiva používaná u psoriázy
Psoriáza (lupenka) je dědičné onemocnění, kdy se pravděpodobně dědí dispozice k onemocnění vyžadující pro svou expresi přítomnost různých zevních činitelů. Pro její léčbu neexistuje jednotné schéma, neboť látky účinné u jedné formy mohou být u jiné formy neúčinné. Léky se podávají jak lokálně, tak i celkově. Významnou úlohu v terapii psoriázy hrají glukokortikoidy a retinoidy. Dále se používají imunosupresiva jako cyklosporin A a methotrexat. Lokálně se využívají cytostatika.Lokálně používané látky
Kamenouhelný dehet je místní antiseptikum a antiflogistikum. Jedná se o směs uhlovodíků vznikajících během karbonizace. Podává se v mastech, šamponech a koupelích. Během několika týdnů je schopen zhojit ložiska chronické lokalizované psoriázy. Nelze ho aplikovat do ochlupených míst.Dithranol je nejsilnější lokální antipsoriatikum. Koncentrace nad 0,1 % barví prádlo do fialova. Používá se v tzv. minutové terapii, kdy po krátkodobém natření kůže ve stoupající koncentraci se provede ozáření UV paprsky. Deriváty vitamínu D- kalcipotriol a takalcitol (Psorcutan ung.) je nutné podávat dlouhodobě.
Fototerapie
Jedná se o úspěšnou metodu využívající imunosupresivního účinku UV radiace.Emoliencia a léčiva chránící zdravou kůži
Jako emoliencia se označují změkčující látky, které zklidňují a hydratují kůži. Látky je nutné aplikovat denně neboť jejich účinek je krátkodobý a podávají se v případech, kdy je kůže suchá. Ke zvýšení např. protisvědivého účinku lze přidat kafr, menthol, oxid zinečnatý a další látky s antiseptickými a adstringentními účinky.Léčiva chránící kůži se označují jako protektiva. Mohou obsahovat tekutý parafín, různé oleje nebo dezinficiencia. Ochranné účinky mají také slizy (mucilaginóza). K ochraně ran se používají tekuté náplasti (Akutol spr.).