Poporodní deprese

Narození miminka je radostnou událostí. Bývá to označováno jako nejšťastnější období, které žena ve svém životě prožívá. U některých maminek se může objevit 3. – 5. den po porodu zhoršení nálady, náhlá plačtivost, podrážděnost. Čerstvá maminka může mít náhle pocit, že k dítěti cítí málo lásky a nebude na jeho výchovu stačit. Střídá se napětí, smutek a stav naprosté euforie. Některé ženy udávají, že se cítí zmatené a neví, co si počít.
Tato krátkodobá změna nálady pak postupně ustupuje a spontánně odeznívá do 12. dne. Příznaky, které trvají déle než 14. dnů jsou rizikem pro vznik vážnější poporodní deprese.
Příčiny poporodní deprese
Tato změna nálady je zapříčiněna náhlým a prudkým poklesem estrogenů a progesteronu. Dalšími příčinami mohou být také psychosociální stresy, které se mohou objevit během těhotenství nebo v průběhu porodu. Tyto potíže se také nejčastěji objevují u prvorodiček a u žen, které trpěly před těhotenstvím premenstruační syndromem. Výskyt poporodní deprese bývá častější u adolescentních matek.Tato krátkodobá změna nálady pak postupně ustupuje a spontánně odeznívá do 12. dne. Příznaky, které trvají déle než 14. dnů jsou rizikem pro vznik vážnější poporodní deprese.
Typy poporodních depresí
- poporodní neboli mateřské „blues“ je emočním problémem krátkého trvání
- poporodní deprese je charakteristická dlouhodobějšími emočními výkyvy a jedná se o závažnou psychickou nemoc, kdy může potencionálně dojít k ohrožení života
- poporodní psychóza ( dříve označována jako laktační psychóza) je vážné onemocnění, které vážně ohrožuje život matky i dítěte