Kód pojišťovny

První návštěva poradny

Budoucí maminky by si měly již před porodem zvolit svého pediatra, ke kterému budou se svým miminkem chodit. Po porodu, kdy jsou maminky unavené a vystresované je lepší, když mají předem jistotu, ke kterému lékaři budou patřit. S ním pak mohou navzájem konzultovat vše, co budou ohledně péče o novorozené dítě potřebovat. První návštěva dětského lékaře s krásným miminkem a šťastnými rodiči je vždy velikou událostí.

Nebojte se a ptejte se

Před první návštěvou poradny si doma v klidu sepište otázky, na které se budete chtít zeptat, později vám to ušetří čas a vy budete daleko klidnější, že vše děláte správně. Vzájemná komunikace a důvěra mezi lékařem a rodičem je nesmírně důležitá. Lékař by vám měl také osvětlit vhodný způsob ošetření a očkování vašeho miminka.

Míry miminka

Nedílnou součástí první návštěvy je měření a vážení miminka. Lékař vždy pravidelně kontroluje, zda miminko dobře prospívá. Většinou miminka potřebují čas, aby kojení bylo bezproblémové. Zpočátku bývají návštěvy častější a pak se jejich interval prodlužuje.

Ošetření dětské pokožky

Na ošetření novorozenecké pokožky zvolte nejprve čisté panenské oleje (mandlový, jojobový) a nepoužívejte nic parfémovaného. Drahé kosmetické krémy zbytečně nekupujte. Dětská pokožka je velice citlivá a došlo by k narušení ochranné vrstvy kůže. Na opruzeniny existuje celá řada krémů a prostředků, které pomohou tento častý problém odstranit. Používejte takové plenky a čistící ubrousky, které pokožku děťátka nedráždí. Možná, že zpočátku budete muset vyzkoušet více druhů a značek, než najdete tu správnou. Také s používáním aviváže velice opatrně, obzvlášť v prvních týdnech ji raději nepoužívejte.

Pupík

Po návratu z porodnice kontrolujte pravidelně pupík. Lékař vám obvykle doporučí Jodisol na zakápnutí ranky. Stroupek nechte zaschnout a jeho okolí můžete lehce namazat olejíčkem. Hojení pupíku je u novorozenců různé. Není třeba se hned obávat, pokud se nám něco nezdá. Při jakýchkoliv pochybnostech se obraťte na vašeho dětského lékaře.

Péče o dětské nehtíky

Stříhání bývá někdy velký boj. Nejlepší je stříhat nehty ve spánku miminka. I když zpočátku máte strach se takových titěrných prstíků dotknout, věřte, že za chvíli zvládnete vše s přehledem. Miminka mají sklon si stále ručičkami sahat na obličej a mají tak často poškrábanou tvářičku vlastními nehtíky.

Moučnivka

Není vyjímkou, že u novorozenců se mohou objevit bílé povlaky v ústech. Tyto drobné povláčky se ošetřují genciánovou violetí. Není nutné vytírat miminku ústa, ale úplně postačí, když si maminka před kojením potře gioletí bradavku. Tímto způsobem si miminko pusinku desinfikuje.

Péči o oči novorozence

Hned po narození a v prvních týdnech po porodu mívají novorozenci dost často slzící nebo zahnisaná očička. Je proto důležité věnovat očím novorozence zvýšenou péči a ošetřovat je borovou vodou nebo jinými očními kapkami vhodnými pro děti. Kapky se kapají do vnitřního koutku očička a vylívají se ven vnějším koutkem Při aplikaci očních kapek stačí miminko lehce naklonit hlavičku. V některých případech je nutná lokální léčba antibiotiky.

Jak novorozence vhodně obléct?

Některé maminky mají tendenci svá miminka příliš teple oblékat. Vzniká pak nebezpečí vzniku zapaření a opruzenin (zvláště v záhybech pod krčkem v tříslech na nožkách..) a tato místa se pak musí léčit. Miminko oblékáme sice vrstvovitě, ale s rozumem. Samozřejmě, že v zimě, kdy je mráz, jsou nároky na oblékaní vyšší. Miminko vždy zabalíme ještě do teplého spacího pytle a dáme mu rukavičky a čepičku.

Kdy jít s novorozencem ven?

V případě, že je miminko zdravé, donošené a nemá žádné potíže, může maminka jít na svou první procházku již týden po porodu. Pokud je teplota okolo 0°C, tak to není problém. Maminka také potřebuje čerstvý vzduch a odreagování. Dítě zpočátku vyžaduje kojení častěji, ale postupně se intervaly kojení zkracují a my si můžeme vytvořit určitý denní režim, který je vhodné dodržovat. Maminkám tak zůstane i nějaká ta ukradená chvilka pro sebe a není nic důležitějšího než šťastné miminko a spokojená maminka.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.