Nevolnost při cestování

Chystáte se na dovolenou a čeká vás dlouhá cesta? Každý z nás se určitě vždy těší na zaslouženou dovolenou a chce si ji také náležitě užít. Ne ovšem každý rád cestuje a než se na své oblíbené místo dostaneme, mohou nás potkat nepříjemné cestovatelské potíže. Velmi nepříjemným společníkem při cestování je tzv. mořská nemoc, kterou kdysi trpívali nováčci při plavbě po rozbouřeném moři. My můžeme trpět nevolností v jakémkoli dopravním prostředku. Může se jednat o auto, letadlo nebo vlak.
Vestibulární ústrojí
Ve vnitřním uchu máme uloženo vestibulární ústrojí, které informuje náš mozek o poloze a pohybu našeho těla. Nepříjemné potíže nastanou jakmile s námi dopravní prostředek různě natřásá a pohybuje. Vydýchaný vzduch a špatná ventilace vzduchu naše potíže ještě prohloubí. K tomu ještě strach a úzkost a problém je na světě.
Jaké jsou příznaky?
Pocení, pocit pozvolné nevolnosti vystupňované až ke zvracení, celková únava, ospalost, mdloby, hučení v hlavě nebo v uších. To všechno jsou příznaky kinetózy.
Jaká jsou opatření?
- V dopravním prostředku seďte vždy poblíž těžiště.
- Pokud je to možné zajistěte si přísun vzduchu.
- Ideální je sedět v polosedě, popř. pololeže a podložit si hlavu.
- Během cesty jezte malé porce, nepijte alkohol ani kávu.
- Příliš nesledujte pohyb z okna a nečtěte.
- Před cestou používejte léky proti nevolnosti (Kinedryl apod.).
Tromboembolie
Tromboembolie je stav, kdy sraženina v žilách (nejvíce dolních končetin) se utrhne a směřuje do krve a do plic, kde ucpe plicní tepny a zabrání dýchání. Tento stav byl nazván syndromem turistické třídy, ale k této nemoci nemusí dojít zákonitě pouze v letadle, ale určité riziko existuje vždy při dlouhodobé nehybnosti ( sezení v kanceláři po delší dobu, po pooperačních stavech). Zkrátka vždy, kdy se pacient nesmí dlouhodobě pohybovat. Je proto důležité s končetinami pohybovat a nesetrvávat dlouho v jedné poloze.